Menopauza+migrena = większe ryzyko chorób serca

Migrena i objawy menopauzy mogą zwiększać ryzyko chorób serca u kobiet - sugeruje badanie z "Menopause.
Podziel się swoją opinią
Reklama

Badanie opublikowane w czasopiśmie Menopause sugeruje, że kobiety cierpiące zarówno na migrenę, jak i typowe objawy menopauzy, mogą być obarczone większym ryzykiem chorób układu krążenia.

Naukowcy obserwowali prawie 2000 kobiet przez 30 lat i odkryli, że u tych, które cierpiały na przewlekłe migreny, uderzenia gorąca i nocne poty, ryzyko wystąpienia chorób serca było 1,5-krotnie większe, a ryzyko udaru mózgu 1,7-krotnie większe w porównaniu z kobietami, u których nie wystąpiła kombinacja objawów.  

Jednak zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Menopause tylko około 7 procent kobiet cierpiało w przeszłości zarówno na migrenę, jak i utrzymujące się uderzenia gorąca.

„W przypadku podgrupy, u której występują zarówno migreny, jak i wczesne, uporczywe uderzenia gorąca i nocne poty, a także u osób, które obecnie doświadczają migreny we wczesnej dorosłości, odkrycia te wskazują na dodatkową potrzebę kontrolowania ryzyka i wczesnego reagowania na objawy” – mówi kierowniczka badania Catherine Kim, lekarz medycyny, MPH z Uniwersytetu Michigan.

Jednocześnie specjaliści uspokajają, że u zdecydowanej większości kobiet wystarczy skupienie się na profilaktyce oraz korygowaniu niezdrowych nawyków i czynników ryzyka. Aby zmniejszyć ryzyko oprócz regularnych badań kontrolnych kobiety powinny starać się więcej spać, regularnie ćwiczyć i stosować zdrową dietę.

Reklama
Podziel się swoją opinią


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *