Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Nowy wariant covidu, znany jako Kraken, stał się przedmiotem intensywnej kampanii szczepień, trwającej już ponad miesiąc. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, nowy wariant covidu Kraken odpowiada za tylko 6% ogółu zakażeń koronawirusem w Polsce. Dominującym wariantem jest obecnie Eris. Również nowy wariant covidu JN.1 został zidentyfikowany jako rosnące zagrożenie, obecnie stanowiąc 16% przypadków w kraju.
Badając obecne odmiany COVID-19 w Polsce, Szymon Cienki z GIS przedstawił dane na temat dominujących wariantów. Nowy wariant covidu Omikron jest jedynym wykrywanym w Polsce. Wśród jego podwariantów najczęściej występujące to Omikron EG.5.1 (Eris) z 33%, nowy wariant covidu JN.1 z 16%, Omikron BA.2.86 (Pirola) z 9%, Omikron XBB.1.5 (Kraken) z 6% oraz Omikron FL.1.5.1 (Fornax) z 2%.
Zmieniający się rozkład przypadków COVID-19 pokazuje, że nowy wariant covidu nadal stanowi zagrożenie, głównie ze względu na szybką transmisję wirusa SARS-CoV-2 i jego mutacje. Nowy wariant covidu JN.1, który niedawno pojawił się w statystykach, teraz odpowiada za znaczną część przypadków.
Wirusolog dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski komentuje, że szczepionka powinna być skuteczna również na nowy wariant covidu JN.1. Według ekspertów, osoby zaszczepione powinny oczekiwać łagodniejszego przebiegu COVID-19.
Centrum Prewencji i Kontroli Chorób w USA donosi, że nowy wariant covidu JN.1 rozprzestrzenia się tam najszybciej. Na początku grudnia 2023 roku ten podwariant odpowiadał za 15-29% zakażeń w różnych stanach, a w Polsce za 16%. Nowy wariant covidu JN.1, będący odgałęzieniem Omikronu Pirola, charakteryzuje się większą liczbą mutacji.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na razie nie widzi powodów do niepokoju, brak dowodów na to, że nowy wariant covidu może zniweczyć skuteczność szczepień lub prowadzić do cięższych przebiegów choroby. Jednak potrzebne są dalsze badania.
Głównym objawem nowego wariantu covidu JN.1 jest wodnisty katar, zgłaszany przez ponad połowę pacjentów. Do tego dochodzą objawy ze strony górnych dróg oddechowych: kaszel, drapanie w gardle, bóle głowy i mięśni, niekiedy gorączka. Przebieg infekcji jest zazwyczaj łagodny, choć istnieje ryzyko cięższych przypadków u osób z obniżoną odpornością.
Specjalista zwraca uwagę na dwa nietypowe objawy nowego wariantu covidu JN.1: zaburzenia lękowe i bezsenność, raportowane nawet przez co dziesiątego pacjenta. “To nietypowe objawy dla COVID-19, a ich dokładne przyczyny są na razie nieznane” – mówi specjalista. Rozważa się dwie hipotezy: pierwsza, że są one efektem stresu związanego z infekcją wywołaną przez SARS-CoV-2, druga, bardziej prawdopodobna, sugeruje, że nowy wariant covidu JN.1 może mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu pacjentów.
Podsumowując, nowy wariant covidu JN.1, chociaż nie wywołuje znacznie groźniejszych przypadków choroby, niesie ze sobą unikatowe wyzwania i wymaga dalszych badań. Współpraca międzynarodowych instytucji zdrowia publicznego oraz ciągłe monitorowanie sytuacji są kluczowe w zwalczaniu tego globalnego zagrożenia. Utrzymujące się mutacje i różnorodność objawów podkreślają potrzebę stałej ostrożności i gotowości do adaptacji strategii zdrowotnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco!