Polską e-receptę zrealizujesz już w sześciu krajach. Są jednak warunki z jej skorzystania

Portugalia umożliwia realizację polskich recept, co ułatwia dostęp do leków za granicą. Wkrótce podobne zmiany wprowadzą Grecja i Cypr.
Podziel się swoją opinią
Reklama

Portugalia to szósty europejski kraj po Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii, w którym można wykupić receptę wystawioną w Polsce. Już wkrótce do tej grupy państw dołączą także Grecja i Cypr. Poinformowało o tym Centrum e-Zdrowia, rządowa agenda zajmująca się m.in. systemami informatycznymi w ochronie zdrowia.

E-recepta transgraniczna to rozwiązanie dla osób, które podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Pozwala zrealizować receptę w kraju, w którym aktualnie przebywa się i który wprowadził system realizacji e-recept z innych krajów. Trzeba jednak na swoim IKP wyrazić zgodę na jej realizację za granicą. Recepta wciąż będzie widoczna na IKP oraz w aplikacji mojeIKP, tak jak do tej pory. Stanie się e-receptą transgraniczną dopiero w momencie jej wykupienia w innym kraju. Docelowo taka procedura ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Recepta transgraniczna to również wygoda dla osób, które przebywają w Polsce, a otrzymały zlecenie na leki w innych krajach – swoje e-recepty zrealizują pacjenci z Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii.

 Taka recepta jest pełnopłatna. Ubezpieczony w Polsce może jednak zwrócić się później do NFZ z wnioskiem o jej refundację.

Jak zrealizować e-receptę transgraniczną?

1.    Należy sprawdzić, czy w kraju, w którym przebywamy lub do którego wybieramy się jest możliwość realizacji e-recept transgranicznych. Jeśli nie, żeby można było wykupić leki, będzie potrzebna transgraniczna recepta papierowa.
2.    Na swoim IKP należy wyrazić zgodę na realizację recepty za granicą. 
3.    Należy poinformować farmaceutę, że jest się z Polski i chce się zrealizować e-receptę transgraniczną. Należy pokazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.
4.    Należy zapoznać się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych, którą przedstawi farmaceuta. 
5.    Teraz można wykupić leki – tak jak w Polsce.

Pacjent z zagranicy w polskiej aptece

Pracownik apteki powinien pamiętać, że recepta pochodząca z innego kraju UE może mieć formę dokumentu papierowego lub elektronicznego. Jeśli jest receptą papierową, należy sprawdzić, czy spełnia warunki papierowej recepty transgranicznej – takie informacje można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentowi należy obowiązkowo przedstawić informacje o przetwarzaniu danych osobowych. 

Farmaceuta powinien:
1.    Potwierdzić, czy kraj pochodzenia pacjentki lub pacjenta znajduje się na liście państw, których e-recepty mogą być zrealizowane w Polsce. 
2.    Wybrać w systemie aptecznym moduł e-recepty transgranicznej i wybrać kraj pochodzenia pacjenta/ pacjentki.
3.    Poprosić o potwierdzenie, że pacjentka lub pacjent zapoznali się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych. 
4.    System poprosi farmaceutę o wpisanie numeru identyfikującego pacjenta. W zależności od kraju może się on różnić i może być to nr dowodu tożsamości lub np. nr ubezpieczenia. Dlatego nalezy poprosić pacjentkę lub pacjenta o okazanie dokumentu, który potwierdzi wymagany numer identyfikacyjny i uzupełnić tę informację w systemie. 
5.    Należy sprawdzić, czy dane, które pojawiły się w systemie, są zgodne z tymi w dokumencie tożsamości pacjenta. 
6.    W zależności od wskazanego kraju, należy przejść do realizacji recepty albo uzupełnić dodatkowe informacje, o które poprosi system np. numer recepty. Pacjentka lub pacjent mogą go podyktować lub pokazać na kartce czy telefonie. 

Dalej realizacja recepty odbywa się bardzo podobnie do tej krajowej: na ekranie pojawia się nazwa leku wraz z substancją aktywną i wizualizacja. Przepisy wydawania leku są zgodne z ustawodawstwem krajowym (np. wydawanie zamiennika).

Polska jest jednym z pierwszych państw, które uruchomiły e-receptę transgraniczną. W ostatnich latach w naszym kraju nastąpił dynamiczny rozwój rozwiązań związanych z udostępnianiem e-usług w ochronie zdrowia, takich jak: Internetowe Konto Pacjenta (17,5 mln użytkowników), aplikacji mojeIKP (4,5 mln instalacji) i gabinet.gov.pl, a także e-recepty (1,7 mld wystawionych e-recept) czy e-skierowania (153 mln wystawionych e-skierowań). Dzięki temu Polska stała się jednym z liderów cyfryzacji systemu ochrony zdrowia w Europie.

opr. big, serwis Zdrowie

Reklama
Podziel się swoją opinią


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *